PYRAMIS
Subskrypcja naszych list wysyłkowych    

Website Button Design by Free-Web-Buttons.com v2.0
cv

Alexandros Bakatselos (1932-2016)

ŻYCIORYS

Alexandros Bakatselos, jeden z najbardziej aktywnych przedsiębiorców w północnej Grecji, zmarł 11 sierpnia 2016 roku w Salonikach w wieku 84 lat.

 
Alexandros Bakatselos urodził się i dorastał w Salonikach. Studiował w Anargyrios i Korgialenios School of Spetses, jednej z najlepszych szkół na Bałkanach. Następnie studiował ekonomię na uniwersytetach w Brukseli (Université Libre de Bruxelles) i Salonikach (Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach).
 
W 1959 roku wszedł do świata biznesu w Salonikach, w 1968 r. założył zupełnie nową firmę "Pyramis Metallourgia Northern Greece Ltd", która została zmieniona na "Pyramis Metallourgia A.E.".
Pyramis Metallourgia A.E. jest greckim międzynarodowym producentem oferującym zintegrowane rozwiązania kuchenne i łazienkowe. Firma jest liderem na rynku greckim, gdzie produkty są znane od ponad 50 lat i należy do wiodących producentów ze stali nierdzewnej i zlewozmywaków kompozytowych, eksportujących do ponad 65 krajów na całym świecie oraz po utworzeniu spółek zależnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Rumunii, Włoszech, Rosji, Bułgarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Czechach.
 
Obok swoich działań w firmie "Pyramis Metallougia A.E." był prezesem i dyrektorem generalnym firmy zajmującej się nieruchomościami rodzinnymi "DELPHINI A.E."
 
W 1975 roku dokonał dynamicznego wejścia w dziedzinie instytucji finansowych. Był założycielem dwóch greckich banków "Ergasias Bank", gdzie przez 16 lat zajmował stanowisko członka zarządu i "Egnatia Bank", gdzie był głównym udziałowcem i wiceprezesem. Po połączeniu Egnatia Bank i Marfin Bank pozostawał wiceprezesem Zarządu do 2011 roku.
 
W 1996 r. postanowił wypełnić lukę w prasie w Salonikach i we współpracy z Christosem Lambrakisem i Georgiosem Bobolasem, założył firmę wydawniczą "Ekdotiki Voreiou Ellados AE", która publikowała gazety "Aggelioforos" i "Sunday Aggelioforos" w "Philippos " - najnowocześniejszej i w pełni zintegrowanej jednostki do druku i produkcji w Kilkis Industrial Area.
Dwie gazety dominowały w prasie w Salonikach aż do momentu kryzysu finansowego w kraju.

Jako niestrudzony uczestnik życia społecznego i biznesowego w Salonikach iw Grecji Alexandros Bakatselos pełnił funkcje:

•    Prezesa Federacji Przemysłu Północnej Grecji na dwie kadencje.
•    Wiceprezesa Olympic Airways w latach 1989-1993 - okres, w którym grecki przewoźnik osiągnął zyski dzięki osobistej wytrwałości i cierpliwości w egzekwowaniu właściwego zarządzania i kontroli.
•    Prezydenta Międzynarodowych Targów HELEXPO-Saloniki. Za jego kadencji została zrealizowana budowa największego centrum konferencyjnego w Salonikach "I. Vellidis " i rozpoczęła się budowa centrum wystawowego HELEXPO w Atenach.
•    Prezesa Bułgarskiej Izby Handlowej.
•    Prezesa klubu sportowego "ARIS".
•    Prezydenta Klubu Marynarki Kalamarskiej.
•    Założyciela klubu Propeller Club of Thessaloniki.
•    Założyciela Szkoły Żeglarskiej i inicjatora działań podwodnych w północnej Grecji.
•    Był Honorowym Konsulem Generalnym Belgii w północnej Grecji.
•    Był Prezesem sali koncertowej w Salonikach od 1998 do 2015 roku. Zakończył budowę obydwu budynków nie przekraczając budżetu.


Był wielokrotnie honorowany i wielokrotnie wyróżniany za swój wkład w instytucje społeczne, polityczne, wojskowe i religijne. W szczególności:
W 2009 roku rząd belgijski przyznał mu medal "Oficera Orderu Leopolda II", zaś w następnym roku król Belgii przyznał mu medal "Cinque de Premiere Classe",
Patriarcha Konstantynopola przyznał mu drugi najwyższy zaszczyt oferowany przez Patriarchat. Został także uhonorowany "Złotym Krzyżem Świętego Klasztoru Xenofontos" na Górze Athos i przypisany przez Patriarchat jako Członek Zarządu Patriarchalnej Instytucji Religijnej.
W czasie okupacji niemieckiej był najmłodszym członkiem greckiej organizacji EDES, za co dwukrotnie był odznaczony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Otrzymał nagrodę z Wojskowej Szkoły Kadetów "Evelpidon" za ogólny wkład w kulturę, jako Prezes Sali Koncertowej w Salonikach.
W 2002 r. Światowa Organizacja Skautów zaoferowała mu nagrodę za jego osobistą służbę dla organizacji.
Został ogłoszony Honorowym Prezydentem Wspólnoty Promachon Prefektury w Pelli i członkiem Honorowym Rotary Club we Wschodnich Salonikach. Wreszcie Stowarzyszenie Firm Reklamowych Grecji Północnej przyznało mu nagrodę Ministra Macedonii – Tracji, za wkład w dziedzinie mediów.
 
Był żonaty z Politimi Bakatselou